Światowy Dzień Recyklingu - ReFlex

  • Home
  • Światowy Dzień Recyklingu
18 marca to Światowy Dzień Recyklingu, coroczne święto mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat recyklingu i jego wpływu na ochronę środowiska. To dobra okazja do refleksji nad codziennymi nawykami i tym, jak można przyczynić się do zrównoważonego rozwoju planety.
Światowy Dzień Recyklingu nie ma długiej tradycji – został ustanowiony dopiero w 2018 roku. Powstał z myślą o zwiększaniu świadomości społecznej w zakresie odzyskiwania surowców. Poprzez ponowne ich wykorzystanie i zmniejszenie ilości odpadów można ograniczyć wycinkę drzew, zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Recykling jest również sposobem na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska – zapobiega w ten sposób degradacji gleby i zanieczyszczeniu wód gruntowych.

Sortowanie śmieci. Prawidłowe sortowanie odpadów to podstawa recyklingu. Zorganizuj domowe pojemniki na papier, plastik i metal, szkło oraz odpady zmieszane. Nie potrzeba wielkich odkryć, najprostsze działania mają ogromne znaczenie. Nie kieruj się przekonaniem, czy coś nadaje się do recyklingu, czy nie – pamiętaj, że wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, wielomateriałowe, elastyczne, stalowe i aluminiowe powinny trafić do żółtego kosza. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z aplikacji Sorteusz, która pomoże Ci właściwie sortować odpady!


Wsparcie produktów z recyklingu. Kupuj produkty wykonane z recyklingu. Czytaj etykiety i szukaj symboli informujących o możliwości ponownego wykorzystania opakowania. Wspieraj firmy, które angażują się w tworzenie produktów z odzyskanych surowców i wspomagają rynek recyklingu.


Edukacja. Poszerzaj swoją wiedzę. Pamiętaj, że ważne jest dzielenie się znajomością zagadnień na temat odzyskiwania surowców z rodziną i przyjaciółmi. Im większa świadomość, tym większe zaangażowanie społeczne. Nie wiesz, skąd czerpać wiarygodną wiedzę? Zaglądaj tu częściej 🙂

Światowy Dzień Recyklingu to dobra okazja, aby zwiększyć wysiłki dotyczące ochrony środowiska i poszerzyć wiedzę o recyklingu. Pamiętaj, że nawet drobne, codzienne zmiany nawyków mogą mieć ogromny wpływ na stan planety. Najważniejszy jest pierwszy krok!