Eko wakacje w mieście – w cyklu Sorteusz na wakacjach - ReFlex

  • Home
  • Eko wakacje w mieście – w cyklu Sorteusz na wakacjach

Wielkie wyjazdy, pakowanie, dalekie, długie podróże… Pewnie, że mają urok 😉 Ale lato w domu i mieście też 🙂

Jak organizować udane wakacje bez wielkich wyjazdów, a jednocześnie zadbać o odpowiednią segregację śmieci? Mam sprawdzony przepis ! Zapraszam 😉

Lato, a zwłaszcza wakacje, to najczęściej czas kiedy zdecydowanie więcej przebywamy na dworze, w plenerze, bliżej natury. 


Wyprawy, pikniki, działkowanie, grillowanie, ogniska, spływy kajakowe, małe obozy… Do wyboru do koloru, sezon w pełni! Zabawa, energia, ciepło, przyroda, towarzystwo, to kwintesencja lata. A przy tym dbałość o ekologię, środowisko naturalne i równie naturalne nawyki, to działania, które powinny i jak najbardziej mogą iść w parze!

Letni urlop, czy wakacje w mieście, to wyjątkowa okazja, by odkryć codzienne przestrzenie w nowym wymiarze. Nie w codziennym biegu, z tramwaju, samochodu, do sklepu i domu. Ale podczas niespiesznych wędrówek, innymi szlakami, innymi uliczkami. W zwykłym pędzie nie dostrzegamy i zapominamy, ile nawet najbliższe okolice mają do zaoferowania!

1. Rower

Wsiądź na rower, spakuj wodę w bidon, przekąski w pudełka i jedź… Przed siebie! Całkiem po prostu eksploruj sąsiedztwo bliższe i dalsze. Odkryj nową trasę, ławkę w parku, plac zabaw, albo boisko, czy siłownię pod chmurką. Możesz się zdziwić, jakie skarby znajdziesz. 😉 A podróżowanie na rowerze jest szybkie, wygodne i całkiem ekologicznie! Rower to idealny środek lokomocji na miejskie i podmiejskie wyprawy, których skale dopasujesz do siebie idealnie. Pełna wygoda, zero odpadów, spalin, kłopotów z parkowaniem, czy spóźnionych kursów komunikacji miejskiej. Tylko zarzucasz plecak na plecy, albo pakujesz prowiant w sakwy i można jechać! Oby jak najczęściej z wiatrem w plecy 

 

2. A może przygoda w tramwaju i autobusie?

W Wielkim Teście Mobilności komunikacja miejska zyskała świetne wyniki! To szansa na ekonomiczne i jednocześnie całkiem ekologiczne podróże! W coraz nowszych taborach komfort jest coraz lepszy, a czas przejazdu bywa porównywalny z samochodem! Jednak ślad węglowy i emisje rozkładają się na zdecydowanie większą liczbę pasażerów, przez co obciążenie dla środowiska jest znacznie niższe..

Czasem po prostu nie masz ochoty na rower, albo masz ochotę przeżyć przygodę w komunikacji miejskiej 😉 To zupełnie inny wymiar podróży. A czasem, szansa by zdecydowanie łatwiej i szybciej dotrzeć do parku, czy nad rzekę na drugim końcu miasta. Albo skorzystać z oferty kulturalnej w Twoim mieście.

 

3. Koleją pod miasto

W miarę kolejnych wypraw najczęściej rośnie apetyt na więcej 😉 Chcemy zobaczyć nowe miejsca, czasem położone coraz dalej, a jednak nadal bez wielkich bagaży, w zasięgu jednodniowego wypadu 😉 Kolej podmiejska sprawdzi się idealnie! Ślad węglowy pociągów jest wyjątkowo niski i stanowią one bardzo przyjazną środowisku formę podróży.

Jaka jest podstawowa zaleta tych 3 środków komunikacji? Oczywiście to niemal brak odpadów! Ślad węglowy, który generujemy w miejskich środkach transportu, albo w pociągu jest zdecydowanie niższy, niż ten, który wytwarzamy podczas jazdy samochodem!

Wybór aktywności i atrakcji jest całkiem spory, czasem nawet trudno zdecydować, co wybrać 😉 Lokalne inicjatywy, pikniki, zorganizowane spacery miejskie i leśne, plenerowe gry, czy zabawy, koncerty i imprezy… I oczywiście pikniki, grille, które tak sobie upodobaliśmy! Grunt, to korzystać ze słońca, pogody, natury i ładować baterie na zapas, kiedy przyjdzie zimowy czas. Wiele miast, czy nawet osiedlowych, dzielnicowych organizacji przygotowuje plany różnych wydarzeń, skierowanych do lokalnych społeczności, czy mieszkańców, złączonych wspólnym celem. Większość tych ofert znajdziesz w internecie, na stronach miejskich, czy konkretnych organizacji.

Miasta zmieniają się szybko, a my najczęściej poruszamy się utartymi szlakami… Wykorzystaj letnią aurę do odkrywania bliższych i dalszych okolic na nowo! Lokalne skanseny, tereny natura 2000, parki duże i kieszonkowe, oazy zieleni, często w pobliżu lokalna kawiarenka, ławeczka, nowe siłownie pod chmurką, czy ogólnodostępne leżaki na skwerach i zieleńcach. Poznaj lepiej swoje miasto i okolice,  albo odkryj je na nowo!

Przy tych wszystkich zabawach, eventach i przyjemnościach segregacja odpadów i dbanie o środowisko, są całkiem łatwe, zwłaszcza kiedy włączają się wszyscy uczestnicy.
Jak łatwo i skutecznie dbać o segregację odpadów i porządek w plenerze? Łap ściągę 🙂

  1. Przede wszystkim, istnieje naczelna zasada: przynoszę pełne – puste zabieram! I już! Takie proste!? 🙃
  2. Kupujemy lokalnie i sezonowo. Warto wybierać produkty dostępne sezonowo i lokalnie, które nie wymagają długodystansowych transportów, co pozwala znacząco obniżyć poziom emisji.
  3. Ograniczamy odpady! Wybieramy produkty bez zbędnych opakowań, stosujemy zdrowsze i wydajniejsze zamienniki wielorazowe. Pudełka, sztućce, bidony, serwetki, wszystkie do wykorzystania więcej niż raz! Listę konkretnych podpowiedzi znajdziesz też tu Wycieczka w plenerze może być EKO! – Sorteusz
  4. Jemy z umiarem! Planujemy i kupujemy tyle, żeby nie wyrzucać. Czasem, lepiej, żeby było o 1 kiełbaskę mniej, niż za dużo, zwłaszcza, że latem jedzenie psuje się błyskawicznie. Warto też rozważyć alternatywy dla mięsa… Roślinne konkrety i przekąski, warzywa, owoce są lżejsze, często mają dobry wpływ na nasz organizm, a przy tym mają mniejszy ślad węglowy niż nasza ulubiona karkówka.
  5. Jeśli grill to na dobrym drewnie i podpałce bez zbędnej chemii! Potrawy będą bardziej aromatyczne, bezpieczniejsze i znowu zmniejszymy emisję gazów do atmosfery. Więcej wskazówek znajdziesz we wpisie / tutaj Gdzie wyrzucić śmieci po grillu? – Sorteusz
  6. Pakujemy worki na odpady! Do listy wycieczkowych przydasiów, na stałe dopisz worki na śmieci. To najczęstszy problem, że w plenerze brakuje koszy i worków na resztki, czy opróżnione opakowania. A wystarczy wziąć 1 worek, albo kilka mniejszych i na bieżąco segregować śmieci, które pożegnasz w najbliższym koszu 🙂
  7. Rozmawiaj, zapraszaj, baw się 🙂 Fajnie jest odpocząć na łące nad jeziorem, czy przy leśnym ognisku w wyznaczonych punktach. Odetchnąć lżejszym powietrzem, cieszyć oczy zielenią, pływać w jeziorze, poleżeć w trawie i patrzeć w chmury. Natura to nasza ostoja i całkiem łatwo się zrewanżować! Tak samo fajnie jest zostawić te łąki, zieleńce, leśne polany uporządkowane, gotowe na nowych podróżników, albo nasz powrót. Nienachalna rozmowa, czasem podpowiedź, czy podzielenie się workami na odpady może zaprocentować pięknymi efektami 💚 W końcu dobry przykład to podstawa sukcesu!

W porządku? ♻️🫶🙂

Lato to czas intensywnego odpoczynku 😉 Wakacyjna energia, długi dzień, ciepło i pogoda dodają nam sił i animuszu, a wszystko wydaje się łatwiejsze. Najczęściej, najtrudniej jest właśnie zacząć. Warto spróbować i przekonać się, że segregacja wcale nie jest skomplikowana, ani wymagająca! Warto obawy i mylne przekonania zamienić na frajdę i satysfakcję z realnych działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Pojedyncze działania mogą wydawać się walką z wiatrakami, jednak tutaj liczy się kwestia skali. Milion małych działań staje się realną potęgą, która robi realną różnicę!
Jednak jak we wszystkim i w segregacji liczy się zdrowy rozsądek. Nie narzucaj sobie zbyt wiele. Zasada małych kroków mówi, że ponad wielkie plany i puste deklaracje, liczą się właśnie małe i skuteczne działania. Ważne, żeby zrobić ten pierwszy ruch. Za nim pójdą następne 😊🦎💚

A Ty ? Daj znać czy segregujesz? Gdzie spędzasz wakacje? Jak podróżujesz? Zawsze i wszędzie życzymy Wam przyjemności 🌞 Naturalnie 😎