Czy wiesz, co oznaczają symbole? - ReFlex

  • Home
  • Czy wiesz, co oznaczają symbole?

Czy wiesz, co oznaczają symbole i skróty znajdujące się na opakowaniach? Zrozumienie tych oznaczeń to pierwszy krok do świadomych wyborów i prawidłowej segregacji odpadów.  

Nie wszystkie opakowania można bowiem ponownie wykorzystywać ani poddawać recyklingowi. Nie wszystkie mogą mieć kontakt z żywnością. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa konsumenta, dlatego warto zapoznawać się z informacjami zawartymi na opakowaniach.

Najważniejsze symbole na opakowaniach:

Znak recyklingu

Symbol złożony z trzech strzałek tworzących trójkąt, układający się w tzw. wstęgę Mobiusa. Oznacza, że opakowanie może zostać poddane recyklingowi.

Symbol możliwości ponownego wykorzystania

Dwie równoległe strzałki skierowane w przeciwnych kierunkach oznaczają, że po opróżnieniu opakowanie może zostać ponownie wykorzystane i nie jest odpadem.

Symbol oznaczający, że opakowanie jest kompostowalne

Znak ten oznacza, że opakowanie można poddać kompostowaniu, a więc pod wpływem mikroorganizmów występujących naturalnie w czasie możliwym do określenia.

Symbol biodegradacji opakowania

Oznacza, że opakowanie może zostać poddane biodegradacji pod wpływem mikroorganizmów w nieokreślonym czasie.

Symbol przekreślonego pojemnika

Informuje o produktach, których nie można utylizować razem z innymi odpadami. Dotyczy sprzętów elektrycznych i elektronicznych oraz urządzeniach gospodarstwa domowego (lodówki, odkurzacze, tostery).

Symbol opakowania PET, HDPE, PVC itp.:

Znak graficzny w kształcie trójkąta, w środku którego znajduje się cyfra o 1 do 7.

Określa rodzaj tworzywa, z którego zostało wykonane opakowanie.

Symbol aluminium

Dwie strzałki tworzące okrąg z napisem „alu” w środku symbolizują, że opakowanie zostało wykonane z aluminium. Znak ten często pojawia się na puszkach napojów i folii spożywczej.

Inne symbole

Na opakowaniach znajdują się również informacje dotyczące tego, w jaki sposób można korzystać z opakowania. Są to więc np. informacje o tym, jakim temperaturom może być poddawane, czy może mieć kontakt z żywnością, czy można je myć w zmywarce i podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

 

Podsumowanie

Zwracanie uwagi na opakowania może wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości przynosi jednak wiele korzyści. Dzięki znajomości podstawowych symboli i informacji o nich można podejmować świadome decyzje zakupowe i dbać o swoje zdrowie oraz środowisko.