Co możesz zrobić, żeby zwiększyć recykling odpadów foliowych? - ReFlex

  • Home
  • Co możesz zrobić, żeby zwiększyć recykling odpadów foliowych?

Opakowania elastyczne, takie jak folie po chipsach, batonach, płatkach śniadaniowych czy cukierkach, stały się codziennością i generują ogromną ilość odpadów. Jak ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko i zwiększyć poziom recyklingu?

 

Dlaczego recykling opakowań elastycznych jest ważny?

Zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska. Opakowania zalegające na składowiskach to marnotrawienie surowców i niepotrzebne generowanie emisji CO2 do atmosfery. Recykling pozwala na przetworzenie tych opakowań w nowe produkty, co zmniejsza ilość śmieci trafiających na wysypiska.

Oszczędza surowce naturalne. Produkcja opakowań elastycznych wymaga dużej ilości surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie tych surowców, co przyczynia się do oszczędności zasobów naturalnych.

Zmniejsza emisję CO2. Produkcja opakowań elastycznych wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla. Recykling pozwala na zmniejszenie emisji CO2, co przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem.

 

Segreguj odpady elastyczne

To pierwszy i najważniejszy krok. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo segregować opakowania elastyczne. Zalicza się do nich bowiem zróżnicowane opakowania o często niewielkim rozmiarze i niskiej masie. Rocznie Polacy zużywają ok. 650 tys. ton plastikowych opakowań, niespełna 5 proc. tej masy to elastyczne opakowania z tworzyw sztucznych oraz opakowania z ich przewagą. Niestety jedynie niewielki odsetek trafia do recyklingu. Wiele osób ma problem z przyporządkowaniem rodzaju opakowania do konkretnego pojemnika i na wszelki wypadek wrzucają je do kosza na odpady zmieszane. A tam opakowania elastyczne trafić nie powinny. Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić dany odpad opakowaniowy, skorzystaj z wyszukiwarki dostępnej w aplikacji @Sorteusz www.sorteusz.pl 

Dlaczego Projekt ReFlex jest ważny?

Wiadomo już, że powinny być wrzucane do worka żółtego, ale niestety często trafiają do odpadów zmieszanych. Celem Projektu ReFlex jest doprowadzenie do zmiany przyzwyczajeń Polaków. Ważne jest bowiem uświadomienie, że zgromadzenie większej ilości odpadów elastycznych pozwoli również na przetwarzanie większej ich ilości. A to spowoduje, że mniej trafi do spalenia czy na wysypiska.

 

Segregacja odpadów elastycznych niesie ze sobą duże wyzwanie. Warto je podjąć w trosce o wspólne środowisko: oszczędzanie surowców naturalnych, zmniejszenie odpadów trafiających na wysypiska oraz emisji CO2.  Projekt ReFlex wychodzi naprzeciw współczesnym potrzebom i przyczynia się do zwiększenia recyklingu odpadów elastycznych.