Opakowania elastyczne, czyli m.in. folie po chipsach, batonach, płatkach śniadaniowych, cukierkach i innych produktach, stały się nieodłącznym elementem życia. Z jednej strony są niezwykle praktyczne i pozwalają na przedłużenie świeżości produktów, z drugiej – generują odpady, które trudno jest wysortować, by je później przetworzyć.
Recykling opakowań elastycznych staje się coraz ważniejszym wyzwaniem dla społeczeństwa i biznesu. Zwiększenie zbiórki i recyklingu tych opakowań wiąże się z wieloma korzyściami, m.in.:
- Zwiększenie zbiórki i recyklingu opakowań elastycznych:
Powody i motywacja:
Wzrost wykorzystania surowców wtórnych: recykling opakowań elastycznych pozwala na ponowne wykorzystanie surowców, takich jak plastik, co przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na surowce pierwotne i oszczędności zasobów naturalnych.
Realizacja zobowiązań środowiskowych: Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, zobowiązała się do zwiększenia poziomu recyklingu odpadów. Recykling opakowań elastycznych jest istotnym elementem realizacji tych zobowiązań.
Wspieranie rozwoju GOZ w Polsce: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to model gospodarczy, w którym odpady są postrzegane jako cenny zasób, a nie problem. Recykling opakowań elastycznych przyczynia się do rozwoju GOZ w Polsce.
2. Wyzwania w recyklingu opakowań elastycznych:
W Polsce co roku wprowadzanych jest 650 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych. Opakowania elastyczne stanowią niespełna 5% tej masy. Poziom ich recyklingu jest niski z kilku powodów:
Niska jest świadomość społeczna: wiele osób nie wie, jak prawidłowo segregować opakowania elastyczne.
Opakowania te są wykorzystywane w małych formatach: małe rozmiary i zróżnicowane materiały, z których są wykonane opakowania elastyczne, utrudniają ich identyfikację, a przez to segregację i przetwarzanie.