Walentynki to bardzo popularne ostatnimi czasy święto zakochanych. Nic dziwnego! Miłość zasługuje na swoje święto! Ukochaną osobę obdarzamy wtedy nie tylko uczuciami, lecz również różnego rodzaju upominkami: nierzadko są to gadżety, słodycze czy kolacja z butelką ulubionego trunku. Powoduje to, że po takim świętowaniu częściej niż zwykle mogą gromadzić się odpady. Co z nimi zrobić i w jaki sposób prawidłowo się ich pozbyć, by nasze walentynki były przepełnione miłością także do środowiska?
Prezenty bardzo często pakujemy w przeróżne opakowania prezentowe. Kupując je, zadbaj o to, by były wykonane z jak najbardziej naturalnych materiałów albo postaw na minimalizm. Papier niepowlekany wrzuć do niebieskiego pojemnika. Trzeba przy tym pamiętać, że metaliczny lub powlekany papier pakowy, z domieszką tworzyw sztucznych ani ozdobne wstążki czy kokardy nie nadają się do recyklingu i powinny trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane – lepiej więc ich unikać.
Często nieodzownym elementem walentynek jest starannie przygotowana romantyczna kolacja dla dwojga. Dbamy o odpowiedni wystrój i menu. Wielu stawia na luźniejszą atmosferę korzystając z gotowych przekąsek, takich jak chipsy, ciastka czy paluszki. Pamiętajcie, że miejsce takich opakowań elastycznych po przekąskach to żółty kosz – te wszystkie opakowania składają się z tworzyw sztucznych, które należy zbierać selektywnie, by później można było je ponownie wykorzystać.
Szklane butelki zawsze do zielonego pojemnika na szkło. Natomiast różnego rodzaju nakrętki od butelek – do żółtego pojemnika przeznaczonego na odpady plastikowe i metalowe. Jeśli na butelce lub kartonie po soku jest połączona z opakowaniem nakrętka – nie odrywaj jej! Wyrzuć razem z opakowaniem do pojemnika żółtego.
Resztki jedzenia wrzucamy do brązowego kosza na bioodpady, chyba że są tam kości i resztki mięsa – te nie podlegają kompostowaniu, dlatego muszą trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Warto wiedzieć, że podobnie traktujemy zabrudzony lub zatłuszczony papier – jak odpady zmieszane, a nie, jak można by błędnie sądzić, papier.
Zamiast tradycyjnych prezentów, warto pomyśleć o takich, które są przyjazne środowisku. Jeśli decydujesz się na prezent w opakowaniu, pamiętaj, większość opakowań może być poddanych recyklingowi, a niektóre przedmioty mogą być też ponownie wykorzystane. Warto również pomyśleć o praktycznych, ekologicznych prezentach wielokrotnego przeznaczenia albo takich, które będą służyć długie lata. Mogą to być np. personalizowane gadżety, jak indywidualnie zaprojektowana bluzka czy torba na zakupy albo wymarzony kubek lub dekorowane podkładki pod kubki. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. I budżet 😉 Ale eko – alternatywy są dostępne zawsze.
Pamiętajcie, by dbać o środowisko na co dzień, a nie tylko z okazji walentynek lub innego, ważnego dla nas święta. Z drugiej jednak strony – każda okazja jest dobra, by zacząć wprowadzać w życie zdrowe nawyki.