Opakowania elastyczne to obszerna kategoria obejmująca różnego rodzaju opakowania wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Są to lekkie, foliowe opakowania, niekiedy z dodatkiem warstwy aluminiowej. Ich wspólną cechą jest to, że są giętkie (elastyczne), a najważniejszym materiałem, z którego się je wytwarza, jest tworzywo sztuczne. Choć są one niezwykle funkcjonalne i pozwalają na przedłużenie trwałości produktów, po zużyciu często trafiają do odpadów zmieszanych, ponieważ konsumenci nie rozpoznają w nich surowców wtórnych.
Podstawowym materiałem, z którego wykonane są opakowania elastyczne, jest tworzywo sztuczne, a więc różne grupy polimerów. Należą do nich m.in.: PET, BOPP czy PP. Wiele opakowań elastycznych dodatkowo pokrytych jest cienką warstwą metalizy. Stosuje się ją do lepszego zabezpieczenia produktu. Warto zaakcentować fakt, że opakowania z metalizą nadają się do recyklingu.
Opakowania elastyczne mają wiele zastosowań w różnych obszarach działalności człowieka. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Z powodzeniem pakowana jest w nie również chociażby karma dla zwierząt.
- Przemysł spożywczy – są to m.in. woreczki i saszetki na żywność, zapasy i niestandardowe torby z nadrukiem, opakowania na przyprawy, słodycze czy przekąski.
- Przemysł kosmetyczny – saszetki na próbki kremów, balsamów, podkładów, jednorazowych maseczek, opakowania wacików i chusteczek do demakijażu, opakowania produktów uzupełniających (np. na mydła czy szampony), niektóre tubki do błyszczyków czy balsamów.
- Artykuły higieny osobistej i przemysł farmaceutyczny – są to m.in. opakowania leków jednorazowego użytku, opakowania artykułów higienicznych.
- Artykuły dla zwierząt – karma dla zwierząt, żwirek dla kotów.
- Detergenty – zwłaszcza w przypadku opakowań detergentów jednorazowego użytku, opakowaniach uzupełniających, przechowywanie proszków do prania i detergentów.
Odpady elastyczne należy wrzucać do żółtego pojemnika na metal i odpady z tworzyw sztucznych. Należy je uprzednio opróżnić z zawartości i zgnieść, aby zajmowały mniej miejsca. Niestety, wielokrotnie odpady te trafiają do czarnego pojemnika na odpady zmieszane – w wyniku takich działań trafiają do spalenia albo na wysypiska, co uniemożliwia ich późniejszy recykling.
Segregacja odpadów elastycznych pozwala na ich recykling i ponowne wykorzystanie. Dzięki temu ograniczana jest ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci i tym samym większa jest świadomość o środowisku naturalnym. Nie bez znaczenia jest fakt zawracania surowców do ponownego obiegu – Ziemia ma ograniczone zasoby, dlatego powinniśmy je szanować, a więc nie marnować. Sortowanie odpadów, to najprostsza metoda, by przyłożyć się do ochrony klimatu, wspierając rozwój recyklingu. Wystarczy wyrzucić zużyte opakowania do odpowiednich pojemników. Tak prosta czynność, a ma duży wpływ na Planetę.
Naukowcy i przedsiębiorcy poszukują nowych rozwiązań technologicznych, które ułatwią recykling odpadów elastycznych. Opracowywane są nowe metody segregacji i przetwarzania, które pozwolą na ponowne wykorzystanie tych materiałów. Jednym z nich jest projekt ReFlex – inicjatywa mająca na celu zwiększenie poziomu recyklingu opakowań elastycznych w Polsce.